Česko budou křižovat americké tanky. Je to jen třešnička na imperiálním dortu, tvrdí Okamura

 Zprávy 
17. března 2015 04:00 / Lukáš Bauer
  36   9
Americký obrněný transportér Stryker. Wikimedia Commons / Harald Hansen
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Vláda odsouhlasila průjezd amerických vojáků přes Českou republiku. Akce o nás bez nás, která nápadně připomíná rok 1968, kdy k nám rovněž dorazily konvoje s tím, že jde jen o cvičení. Jde opravdu jen o plnění spojeneckých závazků, jak tvrdí čeští ministři?

Ať je to jak je to, každopádně je Dragounská jízda, jak se taky přejezdu amerických vojenských sil říká, hodně neobvyklá. A to tvrdí i americká televizní stanice CNN. A v České republice nenechává vojenský konvoj nikoho klidným. Ani obyčejné lidi, ani politiky.

"Myslím, že americký konvoj neříká a neznamená nic nového, jelikož svou snahu ovlivňovat dění ve východní Evropě demonstrují USA denně a tanky jsou jen třešnička na imperiálním dortu. Rusy to nijak neovlivní, spíš to je ukázka síly pro nás – Čechy, Poláky, Slováky, Maďary, abychom věděli, kdo nám velí. Akce má podle mého názoru jen povzbudit proamerické síly a oponenty znejistit. Skutečnou válku by totiž nerozhodovaly tanky," míní například Tomio Okamura z hnutí Úsvit.

V pozoru jsou i komunisté. „Považuji to za provokaci USA, která jde proti úsilí EU řešit krizi na Ukrajině diplomatickou cestou,“ nechal se zase slyšet předseda KSČM a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip.

I senátor Jan Veleba ze Strany práv občanů považuje průjezd amerických tanků za demonstraci síly. Navíc upozornil, že tato záležitost bude naši společnost ještě více polarizovat.

A v tom se musí dát Velebovi za pravdu. I politická scéna je totiž v pohledu na americké obrněnce značně nejednotná. "Patříme k těm, kteří v důsledku změn bezpečnostních podmínek v Evropě volají po co nejužší spolupráci mezi spojenci. Průjezd amerického konvoje bude důkazem alianční jednoty a zároveň to bude to nejmenší, čím můžeme přispět," uvedl například ministr obrany Martin Stropnický z hnutí ANO.

Za nezávadný vidí průjezd amerických vojáků i šéf lidovců a vicepremiér Pavel Bělobrádek. "Jsou to naši spojenci a nevidím v tom problém,“ konstatoval Bělobrádek.

Někteří jdou ve svých vyjádřeních ještě dál a dokonce vyslovili i přání, aby u nás američtí vojáci zakotvili. Podobné ohlasy zaznívaly z TOP 09, například od Karla Schwarzenberga nebo od místopředsedy poslaneckého klubu TOP 09 Františka Laudáta. "Kéž by tady spojenci počkali, než se vyřeší současná krize. Z Kremlu přichází mráz,“ prohlásil Laudát.

I odborníci se shodují, že obvykle je podobná technika přepravována spíše po železnici, než po silnici. Tentokrát ale bude vše jinak. Americké vojáky a jejich techniku čeká Dragounská jízda dlouhá 1 770 kilometrů. Zda utuží vztahy spojenců, se asi už brzy ukáže. Podle mnohých ale můžeme spíše očekávat bouřlivé debaty a diskuse.

Konvoj projede našim územím v době od 29. března do 1. dubna.
Komentáře
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nikol Švantnerová oslavila Valentýna ve spodním prádle

Styl

Některé potíže se dají řešit aromaterapií. Oleje připravené z přírodního základu mají velkou sílu

Dům a zahrada

Pokojové rostliny, které nemůžete zahubit přeléváním

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu