Tesco nabízelo kapustu nadupanou zákeřnými pesticidy

 Zprávy 
17. listopadu 2018 04:14 / Marie Popelková
  27   5
Kapusta vypadala v regálu hezky, ale byla plná jedů SZPI
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) odhalila v děčínském Tescu kapustu, která místo vitaminů byla plná nebezpečných pesticidů. Obchodnímu řetězci teď hrozí tučná pokuta.
Nejnovější

Průmyslová výroba v ČR v říjnu překvapila

Kapustu plnou jedů objevili inspektoři v rámci cílených kontrol cizorodých látek v sortimentu čerstvého ovoce a zeleniny. Jednalo se o čerstvou kapustu ve volném prodeji původem z Polska.

"Laboratorní rozbor SZPI potvrdil kontaminaci pesticidem chlorpyrifos v množství 0,16 miligramů na kilogram (mg/kg). Příslušný právní předpis stanovuje maximální povolený limit pro přítomnost chlorpyrifosu na 0,01 mg/kg," upřesnil muvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Chlorpyrifos je insekticid, který se používá jako ochrana rostlin proti hmyzím škůdcům. Je toxický, v půdě, vodě, dřevě atd. zůstává po týdny. Narušuje funkci hormonů v lidském těle, způsobuje pocit sucha v krku, poruchy spánku, zhoršení paměti, dezorientace, bolesti hlavy i poruchy řeči. Děti vystavené chlorpyrifosu dosáhly horších výsledků v testech paměti, inteligence a dalších mozkových funkcí. Tesco se nyní může připravit na pokutu.

V Českých obchodech přitom nejde o nic ojedinělého. Před časem se podobný případ řešil i v teplickém Kauflandu, kde se pro změnu objevilo pekingské zelí z Polska kontaminované pesticidem flonicamid. I tento insekticid se používá jako ochrana rostlin proti hmyzím škůdcům.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Divadelní kostýmy vyměnili za kostýmy čerta, Mikuláše a anděla. Kdo z muzikálových herců zlobil...

Styl

Zdravotní přínosy pravidelného sexu. Jaká je skutečnost?

Dům a zahrada

Výběr přikrývky není snadný. Jiná se hodí pro alergiky, jiná pro lidi s nemocnými klouby

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu