Zasáhli jsme všechny cíle, pochvaluje si USA po útoku na Sýrii

 Zahraniční 
15. dubna 2018 04:10 / Marie Popelková
  0   4
Ohnivé raketové koule nad Damaškem AP
Americký prezident Donald Trump splnil, co slíbil a zaútočil společně s Francií a Velkou Británií na Sýrii. Šlo o odvetu za údajné použití chemických zbraní. Pentagon prohlásil, že během nočních raketových náletů byly zasaženy tři cíle spojené se syrským chemickým vojenským programem.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Ruský obranný protivzdušný systém nebyl použit a ten syrský nebyl účinný, protože byl aktivován až po úderech. "Syrská protivzdušná obrana nezasáhla žádné naše letadlo ani raketu," řekl americký generál Kenneth McKenzie, který poskytl přehled o vojenských aspektech útoku.

Rusko předtím oznámilo, že 71 ze 103 vypálených raket syrská protivzdušná obrana sestřelila. McKenzie řekl, že proti třem cílům bylo vypáleno 105 střel.

Pentagon neví o žádných civilních obětech a prozatím ani o žádné vojenské reakci v Sýrii.

Syrská armáda má velké materiální škody a přišla o značnou část materiálu spojeného s chemickými zbraněmi.

Podle Pentagonu je ale její chemický program širší, než ten zasažený při nočních útocích. Zůstala jí část infrastruktury, avšak škody jsou značné. Podle McKenzieho potrvá roky, než se z úderů syrský chemický program vzpamatuje.

Mluvčí Pentagonu Dana Whiteová řekla, že smyslem akce bylo odradit syrský režim od dalších chemických útoků. Ujistila ale také, že útoky "neznamenají změnu dosavadní americké politiky a nejsou ani pokusem sesadit syrský režim". "Nechceme zasahovat do syrského konfliktu, ale nemůžeme dovolit takové porušení mezinárodního práva. S úspěchem jsme zasáhli všechny cíle," prohlásila Whiteová. Zda údery odradí syrský režim od dalšího použití chemických zbraní, se podle ní teprve ukáže. Údery mluvčí hodnotila jako "velmi úspěšné".

Whiteová také uvedla, že Rusko už o útocích zahájilo desinformační kampaň. V minulých 24 hodinách bylo zaznamenáno o 2 000 procent víc provokačních příspěvků šířených na internetu takzvanými trolly, tedy skupinou lidí, kteří pomocí falešných profilů a šíření nepravdivých informací ovlivňují mínění majitelů facebookových účtů.

Názory českých bezpečnostních expertů na situaci v Sýrii se různí. Shodují se však v tom, že nehrozí otevřený konflikt mezi západními spojenci a Ruskou federací. „Bašár Asad, ale současně i Rusové, teď budou zřejmě postupovat mnohem radikálněji v boji proti povstalcům v Sýrii, kde bude asi použito mnohem hrubší síly než dřív,“ řekl například pro MF Dnes bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý.

To bezpečnostní expert a bývalý analytik Bezpečnostní informační služby Jan Schneider má na útok USA, Francie a Velké Británie na Sýrii zcela opačný pohled. „Američané tvrdí, že jde o odvetu. Odvetu za co? Sýrie je nenapadla a existence chemického útoku nebyla prokázána. Od toho jsou tady arbitrážní instituce, jako je OSN, které mají takové spory rozhodovat. Ty však USA záměrně obchází a mezinárodní právo dostává na frak,“ uvedl Schneider.

Komentáře
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nikol Švantnerová oslavila Valentýna ve spodním prádle

Styl

Některé potíže se dají řešit aromaterapií. Oleje připravené z přírodního základu mají velkou sílu

Dům a zahrada

Pokojové rostliny, které nemůžete zahubit přeléváním

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu