Trump vzkázal Rusku, ať se připraví na rakety. Jde o reakci na chemický útok v Sýrii

 Zahraniční 
12. dubna 2018 04:01 / Marie Popelková
  1   5
Trump chystá raketový útok Internet
Americký prezident Donald Trump se s Ruskem nemaže a prostřednictvím Twitteru vzkázal Moskvě, že se má připravit na rakety. Budou prý pěkné a chytré.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Donald Trump vyslal Moskvě dva protichůdné signály. Nejprve vyzval Rusko, aby se připravilo na rakety, čímž reagoval na ruskou hrozbu, že jakékoli rakety vypálené na Sýrii budou sestřeleny. Pak označil americko-ruské vztahy za nejhorší vůbec, i ve srovnání se studenou válkou, přičemž poznamenal, že k tomu není důvod. Zároveň naznačil, že by obě země mohly skončit se závody ve zbrojení.

Trumpa nadzvedl ze židle útok na syrskou Dúmu, při němž podle opozičních zdrojů syrská armáda o víkendu použila chemické zbraně. Rusko tvrdí, že se to neprokázalo a že je třeba události v Dúmě nezávisle vyšetřit. „Rusko hrozí sestřelením všech raket vypálených na Sýrii. Připrav se Rusko, protože (rakety) přijdou, pěkné, nové a ‚chytré‘! Neměli byste být partnery toho plynem vraždícího zvířete, které zabíjí vlastní lidi a raduje se z toho,“ tweetoval Trump.

O tom, pro jaký typ útoku se USA rozhodnou, se zatím spekuluje. Většina zdrojů se shoduje, že Trump chce masivnější odvetu, než byla ta loňská za chemický útok na Chán Šajchún. Americká armáda tehdy ze svých lodí ve Středozemím moři vypálila na syrskou leteckou základnu 59 raket, ale Sýrie základnu rychle znovu zprovoznila. Bílý dům údajně bude usilovat o to, aby nynější reakce odradila syrský režim od dalšího použití chemických zbraní. Ministr obrany James Mattis ale podle serveru Politico požaduje, aby USA nejprve připravily širší strategii pro Sýrii.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí k tomu řekla, že americké rakety by se měly zaměřit na „teroristy, ne na legitimní syrskou vládu“. Podle ní také může být raketový útok pokusem zničit důkazy o údajném chemickém útoku v Sýrii. Rusko tak dalo najevo, že bude americký útok považovat za válečný zločin. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že by akce mohla destabilizovat celý region a že Rusko stále podporuje "nezávislé a objektivní vyšetření" událostí v Dúmě. Kreml trvá na tom, že obviňování syrské armády z chemického útoku není založeno na faktech. Ruský velvyslanec v Libanonu Alexandr Zasypkin se odvolal na předchozí prohlášení vedení ruské armády, když řekl, že všechny rakety vypálené na Sýrii budou sestřeleny a že se bude útočit i na místa jejich odpalu.

Do Dúmy ve čtvrtek vsoupí ruská vojenská policie, aby tam zajišťovala bezpečnost a udržovala pořádek. Oznámil to v Moskvě generální štáb ruské armády, o jehož prohlášení informovala agentura TASS.

K USA jsou připraveny připojit se někteří jejich spojenci. Francouzský prezident Emmanuel Macron ujistil, že případný odvetný útok bude zaměřen na chemické provozy syrské vlády. O účasti Británie se ale pochybuje. The Times napsal, že premiérka Theresa Mayová při úterním telefonátu s Trumpem požádala o další důkazy o útoku v Dúmě.

Naopak turecký ministr obrany Nurettin Canikli řekl, že konflikt mezi USA a Ruskem může spustit vlnu násilí v celém regionu. „V případě útoku na syrské jednoty podporované Ruskem nebude moci Rusko zůstat stranou, protože by přišlo o vliv. Mohou začít těžké boje. Jedna jiskra může zažehnout celou oblast a otevřít dveře konfliktu. Vyzýváme proto obě strany (Rusko a USA) ke zdrženlivosti a syrský režim k tomu, aby přestal podporovat teroristické organizace,“ prohlásil turecký ministr.

WHO k útoku ze 7. dubna oznámila, že při něm zahynulo údajně více než 70 lidí, kteří se nacházeli ve sklepeních domů. Z nich 43 vykazovalo příznaky naznačující, že byli vystaveni vysoce toxickým chemikáliím. Při útoku byla prý zasažena také dvě zdravotnická zařízení. Symptomy zasažení chemikáliemi v podobě silného podráždění sliznic, selhání dýchání a narušení centrální nervové soustavy se projevily u 500 lidí. WHO má informace zprostředkované partnerskými zdravotnickými organizacemi, protože sama do oblasti přístup nemá.

Komentáře
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Potvora z Modrého kódu dostala ochutnat vlastní medicínu!

Styl

Noční počůrávání dětí: Co je ještě v pořádku a kdy už jít k lékaři?

Dům a zahrada

Trápí vás často bolesti hlavy? Vypěstujte si doma migrénovník

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu