Banky nedodržují omezení ČNB a dávají hypotéky skoro na vše

 Zprávy 
07. dubna 2018 04:34 / Jitka Jahodová
  1   0
Chování bank ohrožuje českou ekonomiku Shutterstock
České banky se nedrží doporučení centrální banky ohledně limitů pro poměr mezi hypotečním úvěrem a hodnotou nemovitosti, a to by mohlo mít dalekosáhlé důsledky pro ekonomiku země.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Ceny nemovitostí výrazně vzrostly, ale směrnice České národní banky (ČNB), jejichž cílem je omezit vysoce rizikové hypotéky, banky plně nezohledňují. Podíl nových hypoték, kde úvěry představují 80 až 90 procent hodnoty nemovitosti, ve druhém čtvrtletí roku 2017 činil 28 procent. To je vysoko nad 15 procenty, která doporučuje ČNB. Novější data agentura nemá k dispozici.

Velké množství těchto hypoték při současně prudkém růstu cen nemovitostí by v případě hospodářského poklesu, kdy mohou ceny nemovitostí padat prudce dolů, mohlo prohloubit ztráty bankovních ústavů.

„ČNB situace bedlivě sleduje a dál usiluje o to mít zákonné pravomoci pro stanovování úvěrových limitů a vymáhání jejich dodržování, abychom mohli naplňovat náš mandát, tedy udržování finanční stability českého finančního sektoru,“ uvedl pro web ČT24 ředitel odboru komunikace ČNB Marek Zeman. 

Centrální banka se podle něho uvedeným rizikem dlouhodobě zabývá a v nové Zprávě o finanční stabilitě, která bude zveřejněna v červnu, se chystá informovat o vývoji za druhé pololetí loňského roku a za první měsíce letošního roku. Moody's podle Zemana v podstatě kopíruje to, co ČNB psala ve svém materiálu zveřejněném letos na konci ledna.

Ceny nemovitostí v ČR stoupají, ve třetím čtvrtletí 2017 se meziročně zvýšily o 12,3 procenta. Moody's uvádí, že podle ČNB jsou nadhodnoceny o deset procent a překračují základní makroekonomické ukazatele.

„Zadlužení českých domácností se postupně zvyšuje, a pokud by tento růst nebyl zadržen, může mít negativní dopad na finanční sílu obyvatelstva a vyústit ve snížení odolnosti bank i celé ekonomiky,“ uvedl analytik Moody's Arif Bekiroglu.

Finanční zdraví českých domácností a jejich schopnost splácet úvěry hraje v české ekonomice významnou roli. Domácnosti dříve přispěly ke zmírnění dopadu poklesu vývozu. Nicméně postupné zvyšování základní úrokové sazby v příštích 24 měsících spolu s navýšením kapitálových rezerv by mělo přispět k omezení jak rizikového chování bank, tak ke snížení cen nemovitostí a hypoték, uzavírá agentura Moody's.

Komentáře
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nikol Švantnerová oslavila Valentýna ve spodním prádle

Styl

Některé potíže se dají řešit aromaterapií. Oleje připravené z přírodního základu mají velkou sílu

Dům a zahrada

Pokojové rostliny, které nemůžete zahubit přeléváním

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu