Polovina lidí je pro předčasné volby. Průzkum přinesl další překvapivý výsledek

 Zprávy 
03. dubna 2018 04:20 / Jitka Jahodová
  0   7
Z průzkumu vyplývá, že přijatelnější jsou komunisté hlavně u starších lidí, naopak mladí jsou spíše proti Pixabay
Podle nejnovějšího průzkumu je polovina lidí pro předčasné volby a 45 procent Čechů si dovede představit v současnosti nejvíce zmiňovanou koalici ANO a ČSSD s podporou komunistů. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Český rozhlas.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

„Hnutí ANO získalo mnoho voličů právě z řad bývalých voličů sociální demokracie a KSČM. Takže možná tito lidé vlastně pociťují spojenectví ANO, KSČM a ČSSD jako přirozené,“ myslí si o výsledcích průzkumu komentátor Českého rozhlasu Petr Hartman.

A přirozené je to, zdá se, i pro zmiňované strany, které o možné spolupráci několikrát jednaly. Shoda panuje na programu, z jednání zástupců hnutí ANO a sociální demokracie ve čtvrtek minulý týden ale vyplynulo, že hlavním problémem vzniku takovéto koalice je personální otázka. ČSSD vadí, že by byl v čele vlády trestně stíhaný Andrej Babiš. Navíc chce mít v gesci resorty vnitra a financí.

Místopředseda ANO Richard Brabec novinářům po jednání řekl, že jediným kandidátem hnutí na premiéra ale zůstává jeho šéf Andrej Babiš.

„Ano, zůstává a troufám si říct, že nepochybně zůstane i příští týden jediným kandidátem na premiéra Andrej Babiš. Ta druhá otázka týkající se resortů, já bych opravdu teď nerad o tom spekuloval, ty věci jsou navzájem propojené, zůstaňme u toho vyjádření, že tam se zatím lišíme v názoru na personální nároky,“ řekl Brabec.

Sociální demokracie zatím na personálních otázkách trvá. Její šéf Jan Hamáček řekl, že pokud ANO neustoupí, znamenalo by to konec jednání. Role Andreje Babiše ve vládě i její personální složení je důležité i pro lidi, kteří odpovídali v průzkumu pro Český rozhlas. 

Sociolog z agentury Median Daniel Prokop uvedl, že nejvíce by lidé dané vládě důvěřovali v případě, že by šéf hnutí nebyl premiérem a ANO by zároveň nemělo v gesci ministerstvo vnitra a spravedlnosti - pro tuto variantu bylo 40 procent respondentů.

„Zdá se, že vyšší je závislost na tom faktu jestli ANO bude mít ministerstvo spravedlnosti a vnitro, než na samotném premiérství Andreje Babiše, protože on sám je samozřejmě pozitivně vnímanou politickou osobou v populaci, ale na druhou stranu i někteří lidé, kteří ho vnímají pozitivně, si uvědomují, že pokud by to hnutí mělo vnitro a spravedlnost, tak by se tam už koncentrovala moc,“ říká Prokop. 

A lidem příliš nevadí ani zmiňovaná podpora komunistů. Z průzkumu vyplývá, že přijatelnější jsou komunisté hlavně u starších lidí, naopak mladí jsou spíše proti.

Komentátor Českého rozhlasu Petr Hartman si to vysvětluje tím, jak jednotlivé generace vnímají politiku. „Starší lidé nezapomínají, ale už prožili určité fáze vývoje naší společnosti po listopadu 89 a ověřili si, že i některé jiné strany zrovna nepřispívaly k tomu, aby zde společnost lépe fungovala, a že tím pádem komunisté neustále stáli mimo, takže vlastně přestali těmto lidem vadit. A mladí jsou ještě plní ideálů a mají nějaké historické povědomí o tom, co se zde dělo před listopadem 89, kdo vlastně mohl za totalitní režim.“

Komentáře
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Potvora z Modrého kódu dostala ochutnat vlastní medicínu!

Styl

Noční počůrávání dětí: Co je ještě v pořádku a kdy už jít k lékaři?

Dům a zahrada

Trápí vás často bolesti hlavy? Vypěstujte si doma migrénovník

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu