Kdo dal Babišovi návod, jak ojebat stát? Přece jeho největší kritik, Miroslav Kalousek!

 Komentáře 
03. března 2017 05:00 / Karel Kovka
  12   27
Návod jak ojebat stát na daních poskytl Babišovi a mnoha dalším Miroslav Kalousek Česká televize
Kauza Babišových dluhopisů rozvířila politickou scénu a i sám premiér se před časem na tuto Babišovu finanční transakci vyjádřil již známým nikterak spisovným výrazem.
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Ponechme stranou, jak to s tou daňově sexuální aktivitou ministra financí bylo a podívejme se spíše, jak celá „dluhopisová“ aféra vznikla a kde je její prvopočátek. A nemusíme pátrat nijak do hloubky.

Ustanovení, které umožňovalo nedanit korunové dluhopisy, existovalo v daňových zákonech od samého počátku, tady od roku 1993! A osmnáct let nikomu nevadilo a nikdo jej nevyužil. Zlom nastává na podzim roku 2011. Tehdy v listopadu vydalo ministerstvo financí pod vedením tehdejšího ministra  Miroslava Kalouska emisi státních dluhopisů za 20 miliard korun, každý v nominální hodnotě 1 koruna. Srážková daň ve výši 15%, která se z výnosu dluhopisů platila a platí, se pak podle tehdejších předpisů zaokrouhlovala na celé koruny směrem dolů. V tomto případě tedy šlo o patnáct haléřů, čili se neplatilo nic.

Džin byl vypuštěn z lahve. A tak si mnoho firem řeklo, že „… když může stát, tak my můžeme také“. Vycházeli přitom z vcelku správné úvahy, že co není zákonem zakázáno, je povoleno! Ještě do konce roku 2001 tak vydalo korunové dluhopisy za 1,5 miliardy korun ČD Cargo a dalších 28 společností.

Skutečná zlatá éra korunových dluhopisu pak nastala v roce 2012, kdy byly vydány za miliardy korun. Například realitní skupina CPI Radovana Vítka vydala dluhopisy za přibližně 7 miliard. Dluhopisy své společnosti Synot vlastní podle některých zdrojů i její vlastník, senátor Ivo Valenta.

Korunové dluhopisy tak vydalo podle dostupných údajů na 450 subjektů, a to jak soukromých společností, bank i státních podniků. Celková výše emisí dosáhla 121 miliard korun. Teprve poté se MF ČR „probudilo“ a zákon novelizovalo tak, že dluhopisy od ledna 2013 podléhaly zdanění, ovšem nikoli zpětně. V reakci na tuto novelu tak vydalo, 3 dny před nebytím její účinnosti dluhopisy, kromě Agrofertu, dalších asi 90 společností! Které z těchto všech společností však daňově výhodné obligace prodaly svým vlastníkům, není zřejmé.

Aniž bychom tedy jakkoli stranili Andreji Babišovi, který se do „velké“ politiky dostal až po volbách do Poslanecké sněmovny na podzim roku 2013, je zcela zřejmé, že se on a jeho Agrofert zachoval v letech 2011 - 2012 souladu s platným zákonem a úplně stejně jako stát, respektive ministerstvo financí.

Ponechme nyní stranou morální stránku věci, kde se dá zřejmě souhlasit s názorem, že Babiš jako současný strážce státní kasy opravdu morálně selhal a skutečně stát na daních „ojebal“.

Současně je však spravedlivé říci, že návod k této „sexuální“ daňové aktivitě poskytl jemu a zhruba  půl tisícovce dalších firem, které tak ojebaly stát o téměř 20 miliard, jeho dnešní největší kritik, tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Kde a s kým zažívá Aňa Geislerová intenzivní štěstí?

Styl

Vyzkoušejte terapii mrazem, je to skvělá prevence nemocí

Dům a zahrada

Sháníte zajímavou venkovní dekoraci? Vyrobte si sněhuláka z plastových kelímků

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu