خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Experti varují! Tahle hrůza bude trvat roky. Řešení je zatím v nedohlednu

 Zprávy 
14. března 2016 04:30 / Jitka Jahodová
  11   3
Válka na Blízkém východě jen tak neskončí... Shutterstock
Nejnovější

Kvůli ochraně osobních dat zavádí některé školy zbytečná opatření

Izraelský expert na Sýrii Ejal Ziser pro média uvedl, že Evropa nemá zdaleka vyhráno, protože konec konfliktu v Sýrii je v nedohlednu. Příměří, které vyjednaly Spojené státy a Rusko, začalo platit v Sýrii v sobotu 27. února a dohoda o zastavení palby se týká pouze oblastí bojů mezi jednotkami syrské vládní armády, podporovanými ruským letectvem, a syrskými povstalci. Nevztahuje se na Islámský stát, Front an-Nusrat a další teroristické skupiny. Cílem příměří je kromě dodávek humanitární pomoci podpořit politické řešení konfliktu.

„Ne, válka bude pokračovat do vojenského vítězství nebo kapitulace jedné ze dvou stran. Trhlina je příliš široká a Rusové chtějí evidentně dočasné zastavení války z toho důvodu, aby se mohli připravit na další fázi: buď porazí povstalce, nebo dosáhnou dohody o tom, že Asad zůstane u moci", konstatoval Ziser.

Ziser dále připustil, že Sýrie může existovat bez Asada, ale celý ten proces bude dlouhý a krvavý. Kromě toho syrská opozice nemá v současnosti osobnost, která by mohla Asadovi konkurovat. "Momentálně nevidím nikoho, kdo by mohl vést opozici."

Z geopolitického hlediska má válka v Sýrii podle Zisera tři úrovně. Lokální se týká bojů mezi samotnými Syřany; regionální konflikt Íránu a šíitské osy se sunnitskou Saúdskou Arábií a Tureckem; a mezinárodní představuje "novou studenou válku", kde stojí proti sobě Rusko a Spojené státy. Podle Zisera však Rusko v konečném důsledku získá v Sýrii větší vliv než Západ. Podle experta je Rusko nepochybně jediným efektivním zahraničním aktérem. Ziser zároveň nevylučuje možnost, že Sýrie se rozpadne na několik menších států. Jak by to vypadalo? ISIS na východě, Kurdové na severu, Asadův stát Alevitů na západě a umírnění povstalci roztroušeni všude v malých enklávách.

Ejal Ziser vyjádřil velké pochybnosti ohledně blízké porážky Islámského státu. Je prý třeba, aby svou roli přímo na místě sehrála lokální mocnost, a v současné době v regionu žádná taková není.

Dalo se válce v Sýrii vůbec zabránit? Jedině kdyby Rusové a Západ dokázali přinutit Asada k poklidnému odchodu. To se nepodařilo.
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Bučková a Vágner se po třech letech rozešli. Máme různé sny a touhy, říká modelka

Styl

Vyhazujete slupky od cibule do koše? Odteď už nebudete

Dům a zahrada

Pěstujte hloh pro okrasu i zdraví. Jeho plody jsou naprosto excelentní

Zavřít reklamu