Podivná spravedlnost! Opravdu naše soudy měří každému stejným metrem? Podle této kauzy to tak rozhodně nevypadá!

Pan Novák je, zdá se, poměrně vysmátej...
 Zprávy 
14. března 2016 05:00 / Česká televize
  52   7
Nejnovější

Nové překvapení po summitu v Helsinkách. Tohle asi čekal málokdo

Na případ bývalého senátora a starosty Chomutova Alexandra Nováka si jistě ještě vzpomenete. Panu starostovi bylo prokázáno přijetí úplatku 42 milionů korun za prapodivný prodej akcií společností Severočeská energetika a Severočeská plynárenská společnost, německé firmě VNG Leipzig.

Proti skandálním rozsudku prvého stupně, který pana starostu v prosinci 2010 odsoudil pouze k podmínečnému dvouletému trestu a peněžité pokutě 5 milionů korun se Novák, kterému se to zdálo i tak trochu moc odvolal, ale tvrdě narazil. Krajský soud mu v odvolacím řízení uložil „flastr“ ve výši čtyř let nepodmíněně a pětimilionovou pokutu potvrdil. Tu Novák uhradil takříkajíc levou zadní, ale přesto, že se o to hodně snažil, tak nástupu do věznice neunikl. V dubnu 2013 jej policie zadržela z obavy, že by se mohl snažit před trestem uprchnout do zahraničí a převezla jej do věznice na Pankráci. Po dvou letech, v květnu 2015 pak byl za poněkud nezvyklých okolností, kdy za něj složil společenskou záruku motorkářský klub Gryphons, z vězení propuštěn.

Když si to tedy shrneme, tak pan bývalý senátor a starosta prokazatelně přijal úplatek ve výši 42 milionů, z něj uhradil pokutu 5 milionů a zbývajících 37 milionů „někde“ zůstalo. Zabavovat majetek podle soudu nešlo, protože vše vlastní firmy, které Novák přepsal na manželku a příbuzné a on sám je chudák zcela nemajetný. Novák si tedy odseděl 2 roky, přičemž 37 milionů mu zůstalo za nehtama! Za každý rok, který strávil v kriminálu, tedy získal nejméně 18 500 000 korun. To zase není tak špatná odměna.

Okolnosti jeho podmínečného propuštění byly natolik nestandardní, že na chomutovského okresního žalobce Ladislava Kosána podala pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová kárnou žalobu. Podle jejího názoru neučinil jako státní zástupce vše potřebné k tomu, aby ochránil veřejný zájem, což si lze přeložit tak, že ve veřejném zájmu bylo zkorumpovaného politika nepropouštět. Kárný senát dospěl k závěru, že Kosán skutečně zaviněně porušil povinnosti státního zástupce. A tak jej potrestal. Snížil mu plat o celých 10 (slovy deset) procent na devět měsíců. Co si o trestu asi myslí sám okresní žalobce, který v minulosti čelil obžalobně z korupce, byť nakonec neprokázané, se dá soudit i z toho, že na výsledek řízení ani nepočkal. Chomutovský soud, který jak se zdá provedl „dokazování“ před Novákovým propuštěním poměrně velkorysým způsobem, když přijal záruku bandy motorkářů a Novákových kamarádů, žádným způsobem za svůj postup potrestán nebyl.

Co k celému případu dodat? Padouch byl spravedlivě potrestán, že mu veškerý majetek v řádu desítek milionů zůstal, je jenom taková drobná vada na kráse. Okresní žalobce byl za svou odfláknutou práci také spravedlivě potrestán, protože 10 % z platu ani ne na rok, je opravdu gigantická pokuta, a tak ta naše slepá spravedlnost nakonec přece jenom zvítězila. Jak se říká. Konec dobrý, všechno dobré. Nebo snad máte jiný názor? My se nějak nemůžeme se zbavit dojmu, že v té naší nezávislé justici něco ošklivě zaskřípalo!

Nejpůvabnější tak na celém případu zůstává Kosánova věta na adresu podmínečně propouštěného, když vyslovil názor, že „… Novák měl všechny předpoklady, aby na svobodě mohl vést řádný život“!

Inu pan žalobce má pravdu. Prachy z úplatku panu exsenátorovi a exstarostovi zůstaly a za těch 37 milionů se opravdu nějakou chvíli řádný život vést dá!

My všichni ostatní blbečkové musíme takový řádný život vést za podstatně menší peníze!
jaj | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nela Slováková dráždí Londýn: Úplně nahá se vystavila v hotelovém okně!

Styl

Léčivý plevel z pole, který zná každý. Tohle jste o něm netušili

Dům a zahrada

Chystáte si pořídit kočku? Každé plemeno má trochu jinou povahu

1. Kim Kardashian vydělala přes 100 miliónů za 5 minut

2. Pavel Trávníček se chystá k moři a pak honem do práce

3. Simona Krainová přivítá příští víkend všechny holky ve Žlutých lázních

4. Tereza Kostková a její pracovní léto. Žádný make-up, ani sluníčko

5. Lucie Bílá už se zase tulí ke svému kolouškovi