Program je v politice zbytečným luxusem... Je hnutí ANO jen marketingovým projektem?

 Zprávy 
08. září 2014 04:00 / redakce
  25   5
Jiří Paroubek se obává, že situace na Ukrajině přeroste ve světový požár. Foto: ČTK
Nejnovější

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Nejvýraznější enfant terrible české politiky posledního desetiletí. Ano, to je Jiří Paroubek, bývalý premiér a předseda ČSSD. Muž, který odstoupil z postu předsedy České strany sociálně demokratické po vyhraných parlamentních volbách v roce 2010, protože očekával lepší výsledek pro svou stranu. Jiřího Paroubka, předsedy strany LEV 21 - Národní socialisté, jsme se zeptali na jeho názor na současnou vyhrocenou situaci na Ukrajině, na to, jak by podpořil českou ekonomiku nebo jak si vysvětluje úspěch hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem.

Co říkáte, pane předsedo, na současnou ukrajinskou krizi? Jak by se podle Vás měla řešit? Myslíte si, že přijaté obchodní sankce vůči Rusku mají smysl?

Myslím, že nemá smysl se dnes pídit po příčinách ukrajinské krize. Každá velmoc má své zájmy, a pokud nemá docházet ke konfliktům, a to i konfliktům válečným, je vhodné tyto zájmy v přiměřené míře respektovat. V těchto týdnech jsme si připomněli sto let od zahájení první světové války. Tato světová válka vznikla proto, že část evropských mocností, zejména Rusko a Francie, nebyla ochotna přijmout skutečnost, že i velmoc typu Rakousko-Uhersko má své zájmy, které je potřeba respektovat. Habsburská monarchie ztratila po balkánských válkách v letech 1912 – 1913 jakýkoli vliv na dění na Balkáně za bosenskou hranicí. Bosna a Hercegovina byla vystavena tvrdé destabilizaci srbskými nacionalisty. Rakousko-Uhersko chtělo v lokální válce se Srbskem potvrdit svůj velmocenský status a výsledkem toho byla světová válka.

Za určitých okolností, např. po dodávkách nových moderních zbraní či v případě zapojení vojáků zemí NATO do konfliktu na východní části Ukrajiny, může dojít k tomu, že lokální, v podstatě občanská válka, přeroste ve světový požár.

Jak se díváte na působení současné vlády? Připravila podle Vás nějaká pozitivní opatření?

Myslím si, že už vznik této vlády, která je postavena na spojenectví ČSSD a hnutí ANO, je pro většinu obyvatel státu příjemnou změnou oproti době Nečasovy vlády.

Jak byste podpořil Vy rozjíždějící se tuzemskou ekonomiku?

Rozjíždějící se tuzemskou ekonomiku bych podpořil rozumným nasměrováním evropských peněz do ekonomiky, podporou přílivu zahraničních i domácích investorů, programy na oživení českého stavebnictví, uplatněním PPP projektů u veřejných staveb a podobně.

Co si myslíte o působení nových hnutí, jakým je například zatím velmi úspěšné hnutí ANO? Proč podle Vašeho názoru vyhledávají voliči nové strany a hnutí?

Nemyslím si, že hnutí ANO je nějak superúspěšné, a to s ohledem na miliardy korun, které Andrej Babiš do tohoto podniku vložil. V této době je sice hnutí ANO šampionem v průzkumech veřejného mínění, ale nemyslím si, že jeho politická váha je skutečně tak vysoká, jak tyto průzkumy ukazují. Například v posledních volbách, volbách do EP, dosáhlo hnutí ANO na 16% podporu. Ale průzkumy veřejného mínění mu přisuzovaly od 22 do 37 %.

Hnutí ANO je marketingovým projektem bez jakéhokoli politického programu a dříve či později na to přijdou i voliči. Nebude to pro ně ale snadné, protože hnutí ANO má vynikající podporu médií. A pokud jde o atraktivitu nových hnutí pro některé voliče, ta vyplývá ze zprofanování politiky v době Topolánkovy a Nečasovy vlády.

Děkujeme za rozhovor.
Komentáře
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nikol Švantnerová oslavila Valentýna ve spodním prádle

Styl

Některé potíže se dají řešit aromaterapií. Oleje připravené z přírodního základu mají velkou sílu

Dům a zahrada

Pokojové rostliny, které nemůžete zahubit přeléváním

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu