Zatloukat, zatloukat, zatloukat!, radí psycholog

Není nic horšího, než když vyhrajete miliardový balík.
 Zprávy 
19. května 2015 03:00 / Facebook.com
  8   0
Nejnovější

Nové překvapení po summitu v Helsinkách. Tohle asi čekal málokdo

I když se zdá, že vyhrát dvě a půl miliardy je to největší terno, jaké může člověka v životě potkat, psychologové říkají, že to tak vůbec nemusí být. Naopak, je-li částka tak extrémně vysoká, může člověku přivodit víc problémů než radosti.

Dvě a půl miliardy korun vyhrál tento týden v loterii Eurojackpot člověk z České republiky. Co ho čeká v následujících dnech? Budete se možná divit, ale spíš než bezstarostné chvíle, mu hrozí poměrně velký stres, obava, starosti, pokud ne přímo infarkt. Buď musí začít žít ve lži a nikomu z příbuzných, blízkých a známých ani slůvkem neprozradit, co se mu přihodilo, nebo se bude chtít pochlubit a podělit o svůj úspěch a pak mu nastanou perné chvíle.

Ze zkušeností psychologů se kolem výherce rázem objeví plno lidí, kteří budou žádat finanční pomoc nebo nabízet radu, jak s vyhranými penězi naložit. Najednou má výherce také nové příbuzné a nejlepší přátele, o kterých předtím třeba vůbec nevěděl. Balíku peněz nebo aspoň části z nich se budou chtít zmocnit různí lidé. Půjdou na to všelijak. Třeba i podvodem nebo krádeží.

Psychologové proto radí výhru tajit a rozhodně nezačít utrácet ve velkém a hned. Všechno si pečlivě promyslet. A v tom je další problém. Málokdy se totiž stane, že balík peněz vyhraje někdo, kdo s nimi dokáže hospodařit. Jenže když požádá o pomoc finančního poradce, musí s tajemstvím ven. K závidění ale není ani situace, kdy musí člověk výhru před okolím zatloukat a tvářit se jakoby nic. Znalci lidské duše tvrdí, že tento postoj sice uchrání bezpečí výherce, zároveň ho ale uvrhne do velké samoty.

Samostatný problém pak tvoří rozkoly s příbuznými a partnery, když se nedokážou domluvit, co se s financemi udělá a kdo kolik dostane na útratu. Stát se může i to, že vztah, který fungoval dřív také díky vzájemné finanční závislosti jednoho partnera na druhém, se rozpadne, protože závislost pominula.

Psychologové varují i před tím, když si člověk, který žil relativně střídmě a při zemi, chce naráz splnit všechny své sny současně. Ani to nemusí nepřipravený organismus či psychika ustát. Studie, která byla na toto téma už před lety provedena, ukázala, že drtivá většina těch, kdo k bohatství přišli nečekaně a vlastně nezaslouženě, o své peníze poměrně brzy přišla a skončila na mizině.

Když toto všechno víme, můžeme vůbec člověku z Chrudimska jeho dvě a půl miliardy závidět?
tok | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nela Slováková dráždí Londýn: Úplně nahá se vystavila v hotelovém okně!

Styl

Jak dostat make-up z kosmetických štětců? Pomůžou i věci, které máte běžně doma

Dům a zahrada

Nátěr starého kovu nemusí být věda. Poradíme vám, jak na to

1. Kim Kardashian vydělala přes 100 miliónů za 5 minut

2. Pavel Trávníček se chystá k moři a pak honem do práce

3. Simona Krainová přivítá příští víkend všechny holky ve Žlutých lázních

4. Tereza Kostková a její pracovní léto. Žádný make-up, ani sluníčko

5. Lucie Bílá už se zase tulí ke svému kolouškovi

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn