Tento konflikt jsme sledovali z televizních obrazovek v němém úžasu! A techniku, která je přímo neuvěřitelná!!

Poušť byla pro obě strany nemilosrdná...
 Zprávy 
17. ledna 2016 05:00 / Shutterstock
  0   4
Když v roce 1988 skončila irácko-íránská válka, byl Irák finančně na dně. Dlužil miliardy dolarů, zejména Kuvajtu, a další půjčky mu byly odmítnuty. Produkce jeho ropy byla omezena společenstvím OPEC a cena ropy vlivem převisu nabídky poklesla.

Husajnův režim nesl tuto tíživou ekonomickou situaci velmi těžce a Saddám sám se nikdy nesmířil s osamostatněním Kuvajtu (1928). Vždy jej považoval za svou 19 provincii. A tak začal vyvíjet na Kuvajt nátlak, odůvodněný tvrzením, že šikmými vrty čerpá ropu z jeho ropných polí. Když USA daly od tohoto sporu ruce pryč, Husajn se odhodlal k akci a dne 2.8.1990 Kuvajt vojensky obsadil.

Okupace se setkala s mezinárodním odsouzením a na jeho základě schválila Rada bezpečnosti OSN proti Iráku ekonomické sankce. USA vyslaly do oblasti vojsko k ochraně Saudské Arábie, ale především k ochraně svých ekonomických zájmů. Postupně pak vznikla koalice 28 států (včetně tehdejšího Československa, které koalici poskytlo svou protichemickou jednotku).

Rada bezpečnosti schválila celkem 12 rezolucí odsuzujících agresi Iráku proti Kuvajtu. Faktickým ultimátem pro Saddáma byla rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 678. Husajn však toto ultimátum rezolutně odmítl. Na základě tohoto odmítnutí začala 17. ledna 1991 ve 02.38 hod. operace nazvaná Pouštní bouře.

Operace, kterou nám světové televizní stanice zprostředkovaly až do našich obýváků. Mnozí si jistě vzpomenou na své překvapení, když v ranních zprávách mohli vidět skutečně přímý přenos vojenských operací počínaje nálety vrtulníků Apache, které následovaly ve 3.00 bombardéry F-117, podporované střelami Tomahawk odpalovaných z lodí v Rudém moři a Perském zálivu. A žasli jsme nad milimetrově přesnými zásahy lasery naváděných raket a bomb. Něco takového jsme nikdy před tím neviděli a mnozí z nás ani netušili, že taková technika vůbec existuje!

Během pěti dnů byla irácká protiletadlová obrana v troskách a vrchní velitel generál Norman Schwarzkopf zahájil pozemní operace. Převaha útočníků byla obrovská a po více než čtyřicetidenním nepřetržitém bombardování byly Irácké vojenské síly naprosto otřesené a téměř boje neschopné. Situaci už nezachránily ani obávané Saddámovy Republikánské gardy, které byly donuceny se vzdát. Operace skončila naprostým vítězstvím koaličních sil a 28.2.1991 byl Kuvajt osvobozen.

Američané ani jejich spojenci se však neodhodlali ke svržení Saddáma Husajna (ke kterému neměli mandát od OSN). K jeho svržení (ovšem rovněž bez mandátu OSN) došlo až později, ve válce v Iráku.

Jedním z nejvážnějších důsledků války, které nakonec dopadlo i do našich peněženek, bylo prudké zvýšení cen ropy, která během války vzrostla z 13 na 40 dolarů za barel. Bohužel své ceny před válkou již nikdy nedosáhla.

A tak vlastně následky tohoto konfliktu, který jsme s úžasem sledovali při ranní kávě i před spaním, pociťujeme při tankování dodnes.
jaj | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Slavnému českému herci, který zemřel na natáčení komedie, odhalí pamětní desku!

Krimi

Tátovi se ztratil autistický syn! Zřejmě někde cestuje vlakem či MHD!

Sport

Tak takhle sexy jste ji ještě neviděli! Ohromí vás to více, než její výborné výkony

1. Bývalka Brada Pitta oslavila 44. narozeniny. Při té příležitosti sdílela fotografii, kde je úplně...

2. Dara Rolins prolomila mlčení a zveřejnila srdcervoucí fotku.

3. JDE Z NÍ STRACH! Na veřejnost uniklo video, ve kterém Angelina Jolie mluví o znásilnění a rituálech plných...

4. Eva Herzigová je ve 43 letech stále v kurzu! Na týdnu módy v Miláně byla ozdobou přehlídky.

5. Bude mít Sex ve městě pokračování? Sarah Jessica Parker promluvila!