Naprostý šok! Pivo došlo! Není a nebude! Tomu se snad ani nedá uvěřit. Ale budoucnost je přesně taková!

Nikolás Maduro - řízení autobusu mu šlo asi líp...
 Zprávy 
27. dubna 2016 05:00 / Shutterstock
  22   13
Nejnovější

S výsledkem voleb nejsou lidé spokojeni

Že jsou Češi národ pivařů a pivo je dlouhodobě národní nápoj o tom asi není potřeba diskutovat. A i když jsme v roce 2015 vypili o přibližně 20 milionů půllitrů méně než v roce 2014, tak nám to opět, se 143 litry na hlavu stačilo na světové vítězství. Ale Češi nejsou pochopitelně jediní milovníci piva na světě. Pivo milují například i obyvatelé Venezuely, kteří vedli se 71 litrem na hlavu žebříček spotřeby v Jižní Americe. Nyní mají ovšem smůlu.

Největší venezuelský výrobce piva, společnost Polar, která pokrývá přibližně 80% veškeré spotřeby piva, musí zastavit výrobu. Důvod je prozaický. Venezuela pod osvícenou vládou Nicoláse Madura prostě nemá devizy na nákup potřebných surovin. A když nejsou suroviny, tak není ani pivo.

Ale to není pochopitelně ten největší problém současné Venezuely. Ekonomika celé země je po socialistické vládě bývalého prezidenta Hugo Cháveze, jehož snem bylo zavést v zemi „socialismus 21 století“ a pokračovatele této politiky, autobusáka Madura, prakticky na hunťě. V zemi je nedostatek všeho na co si vzpomenete. Chybí suroviny, a to nejen na výrobu piva, léky, součástky, potraviny nebo toaletní papír. A aby toho nebylo málo, tak se přidala energetická krize. Není elektřina. A tak se omezuje prodejní doba supermarketů, ono tam stejně není dohromady co prodávat, tak proč tam svítit a zkracuje se pracovní doba. Vláda už 6. dubna rozhodla, že státní zaměstnanci a pracovníci veřejného sektoru budou mít v rámci úspor energie volné pátky. A nyní ze stejného důvodu volno ještě rozšířila. Ve veřejném sektoru se nebude pracovat ve středu, ve čtvrtek a v pátek. A tím to zdaleka nekončí. Bude se posouvat čas a vypínat proud. Denně na 4 hodiny. Vláda hodlá přesné časy, kdy zmáčkne vypínač oznamovat v denním tisku.

Často můžeme slýchat od mnoha našich spoluobčanů, že za socialismu bylo lépe. Nemyslíme. Pravda, pivo u nás nikdy nedošlo, ale jinak byly problémy dost podobné. Nebyly potřebné léky, na součástky do Škodovek jsme stáli před Mototechnou dlouhé fronty, a otvory jsme si mnohdy museli utírat nastříhaným Rudým právem.

A Venezuela je na tom po sedmnácti letech vlády osvícených socialistů Hugo Chávéze (1999 – 2013) a jeho nástupce Nicoláse Madura ještě o poznání hůře. Je ostatně docela zajímavé, jak všechny socialistické vlády, po znárodnění výrobních prostředků a zavedení státního řízení ekonomiky dosahují prakticky srovnatelných výsledků. A je rovněž zajímavé, že jedním z prvních „výsledků“ tohoto ekonomického modelu je vždycky nedostatek hajzlpapíru.

Ale přece jenom. Přivést za 17 let na buben ropnou velmoc, to už je opravdu na udělení Nobelovy ceny za ekonomiku!

Tak až půjdete na Plzeň, Gambrinus, Kozlíka, Krušovice, Bernarda …prostě na pivo, vzpomeňte si na ty nebohé Venezuelany, kteří musí sušit hubu. Líp, přes všechny dnešní nedostatky, přes všechny Sobotky, Kalousky, Marksové, Dienstbiery, Šabatové, Babiše atd. určitě nebylo! To mají jen někteří krátkou paměť!
jaj | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Gregorová žádá Koptíka, aby ji nechal na pokoji!

Styl

Bolestivé hemeroidy. Proč vznikají a jak je léčit?

Dům a zahrada

Nastydnout může i váš pes. Jak nemoci předcházet

1. Krásná Iva Kubelková skončila v nemocnici!

2. Sexy modelka Kendall Jenner září ve vánoční kampani kosmetického gigantu!

3. Ed Sheeran měl nehodu, ruší světové turné!

4. Zpěvačka Mariah Carey okradena! Přišla o více než milion korun!

5. České celebrity se daly do politického boje! Podívejte se, kdo všechno šel k volbám!