خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Mají občany za úplné pitomce? Televize cenzuruje zpravodajství a manipuluje s občany, jak se jí zlíbí • Zprávy / inStory.cz
 

Mají občany za úplné pitomce? Televize cenzuruje zpravodajství a manipuluje s občany, jak se jí zlíbí

Václav Klaus poskytl rozhovor televizi Prima
 Zprávy 
17. března 2016 04:30 / FTV Prima
  1509   27
Nejnovější

Komunisté dělají špinavou práci za Zemana, tvrdí politik

خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Další mediální masáž? Televize Prima v úterý ve svých večerních zprávách odvysílala zuřivou reportáž o údajném vzestupu extremistických stran v Evropě. Dala vedle sebe pana Kotlebu na Slovensku na straně jedné a na straně druhé zcela seriózní politická uskupení jako AfD v Německu a PiS v Polsku, které bylo dokonce označeno za „protiimigrantskou“ stranu – navzdory skutečnosti, že tato strana nezažívá žádný „vzestup“, ale vznikla před cca 15 lety, zúčastnila se v Polsku již pěti parlamentních voleb, přičemž je dvakrát vyhrála a dvakrát se umístila jako druhá. Opakovaně obsadila post předsedy polské vlády a z jejího ideologického okruhu vzešla již podruhé osobnost zvolená na post polského prezidenta, který byl mimochodem v den odvysílání této reportáže na státní návštěvě České republiky.

Václav Klaus, který poskytl TV Prima rozhovor, v něm uvedl, že kdyby byl na místě polského velvyslance v ČR, šel by při pokusu nálepkovat tímto způsobem polskou vládnoucí stranu okamžitě protestovat k vedení televize. Tato část rozhovoru pochopitelně odvysílána nebyla, a proto pro případné zájemce zveřejňujeme přepis celého rozhovoru Václava Klause s redaktorem TV Prima.

Úplná verze rozhovoru Václava Klause na televizi Prima o AfD

V souvislosti s volbami v Německu… Jak si pane prezidente vysvětlujete zisk AfD v některých spolkových zemích?

Pro mnoho lidí je to velké překvapení, pro mě to překvapení není. Beznaděj toho, co hlásaly dosavadní strany a co dělá kancléřka Merkelová, je přece tak evidentní a do očí bijící, že AfD by si zasloužilo dostat hlasů ještě více. To je jasný produkt politické sterility a beznaděje starých zaběhlých politických stran. Voliči v Německu více než půl století neměli šanci volit někoho nového, protože systém je tak zabetonován, že je to téměř jako naše Národní fronta za komunismu. To je průlom a já to vítám. My, jako sousedi, se z toho musíme radovat.

Co Vás vedlo k tomu, že jste se osobně angažoval v kampani AfD?

Tato strana mě okamžitě zaujala a já jsem už od počátku (už dva roky) jezdil na různé jejich akce, přednášel jsem tam, atd. Jejich dominantní téma na počátku bylo euro a kritika Evropské unie. Přesmyčku k migrační krizi to dostalo ne díky AfD, ani ne díky mě, ale díky tomu, co udělala kancléřka Merkelová. To, že AfD dostalo jiný náboj, jiné poslání, jinou roli a jinou šanci, toto téma pro ně bylo přeci nahrávkou na smeč.

Nemáte obavy z nástupu stran tak trochu populistického typu v Evropě, když se podíváme na poslední volby ať už v Polsku nebo teď i na Slovensku?

Nevím, jak by bylo možné něco takového říci, označit např. vítěze voleb v Polsku za populisty je urážka, vůči které, být polským velvyslancem v České republice, bych musel okamžitě v Primě protestovat. Nenazývejme to populistické strany. Ve čtvrtek jsem dostal podobnou otázku v Bádensku-Württembersku. A oni říkali AfD je Protestpartei – protestní strana, a já říkal, že vy tady máte přece jinou protestní stranu Die Grünen – zelené, to je protest proti rozumu, proti lidské přirozenosti, protest proti normálnímu žití v tomto světě. To je protestní strana. Proč někdo nenazývá zelené extrémistickou populistickou stranou? Já bych to okamžitě udělal.

Není podle Vás potom krůček k jakémusi extrému, k jakési krajní pravici i v souvislosti s migrační krizí? Možná když se podíváme i k nám, co očekáváte tady u nás? Bude se zde taky migrační krize nějakým způsobem projevovat, protože v průzkumech už některá uskupení, která na tom staví svůj program, jdou také nahoru?

Vy tu realitu čtete úplně nějak jinak. V Německu neexistuje autentická pravicová strana. V momentu oslabení FDP, která kdysi takovou stranu byla, si myslím, že AfD má naopak šanci vyplnit uprázdněný prostor napravo. Ne vyplnit prostor populismu, to určitě nechají někomu jinému, ale napravo. Protože ten prostor napravo vyklízí paní Merkelová a CDU, takže já už bych je neoznačil za pravicovou stranu. Napravo ale vzniklo obrovské volné pole, a je logické, že pokud se najde strana, která tento prostor vyplní, tak má velikou šanci. A u nás bych se opravdu nebál. A nebál bych se v momentu, pokud se vládní strany budou chovat normálním způsobem. Pokud se budou chovat tak, jak se chovají, tedy „sobotkovsky“ (jak bych to zjednodušeně nazval), pak může vzniknout nějaká nová radikálnější strana, protože lidé řeknou, mě tady nikdo nezastupuje, nikdo tady můj hlas nezastává. Takže kdyby náhodou mohly u nás vzniknout problémy, tak pak je to jedině díky Sobotkům a dalším.

Ale zatím tu tento problém nevidíte, není důvod k obavám a nejde to tímto směrem?

Ne, myslím si, že nic takového není. To je jen přání otcem myšlenky některých, protože se chtějí zuby nehty držet na svých pozicích, a proto všechny ostatní označují za populisty.

Děkuji moc, mějte se hezky.
jaj | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Meghan se jako vévodkyně ze Sussexu poprvé účastnila dostihů. Takhle jí to slušelo!

Styl

Deset faktů, které jste netušili o obyčejných citronech

Dům a zahrada

Zázrak jménem fimo hmota: Oživí lžičky, skleničky i hrníčky

1. Tenistka Plíšková dostala luxusní Mercedes, neumí ho ale řídit

2. Adam Mišík to v ringu nandal Vladimíru Polívkovi

3. Herečka z Přístavu Býmová odhalila, co nosí v kabelce i jaké procedury podstupuje pro svůj dokonalý...

4. Liza Minnelli shání peníze na důchod a rozprodává svou sbírku obrazů Andyho Warhola

5. Pavel Novotný ukázal krásné dcery a znovu se pustil do Kristelové