خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Experti varují! Tahle hrůza bude trvat roky. Řešení je zatím v nedohlednu • Zprávy / inStory.cz
 

Experti varují! Tahle hrůza bude trvat roky. Řešení je zatím v nedohlednu

Válka na Blízkém východě jen tak neskončí...
 Zprávy 
14. března 2016 04:30 / Shutterstock
  11   3
Nejnovější

Komunisté dělají špinavou práci za Zemana, tvrdí politik

خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Izraelský expert na Sýrii Ejal Ziser pro média uvedl, že Evropa nemá zdaleka vyhráno, protože konec konfliktu v Sýrii je v nedohlednu. Příměří, které vyjednaly Spojené státy a Rusko, začalo platit v Sýrii v sobotu 27. února a dohoda o zastavení palby se týká pouze oblastí bojů mezi jednotkami syrské vládní armády, podporovanými ruským letectvem, a syrskými povstalci. Nevztahuje se na Islámský stát, Front an-Nusrat a další teroristické skupiny. Cílem příměří je kromě dodávek humanitární pomoci podpořit politické řešení konfliktu.

„Ne, válka bude pokračovat do vojenského vítězství nebo kapitulace jedné ze dvou stran. Trhlina je příliš široká a Rusové chtějí evidentně dočasné zastavení války z toho důvodu, aby se mohli připravit na další fázi: buď porazí povstalce, nebo dosáhnou dohody o tom, že Asad zůstane u moci", konstatoval Ziser.

Ziser dále připustil, že Sýrie může existovat bez Asada, ale celý ten proces bude dlouhý a krvavý. Kromě toho syrská opozice nemá v současnosti osobnost, která by mohla Asadovi konkurovat. "Momentálně nevidím nikoho, kdo by mohl vést opozici."

Z geopolitického hlediska má válka v Sýrii podle Zisera tři úrovně. Lokální se týká bojů mezi samotnými Syřany; regionální konflikt Íránu a šíitské osy se sunnitskou Saúdskou Arábií a Tureckem; a mezinárodní představuje "novou studenou válku", kde stojí proti sobě Rusko a Spojené státy. Podle Zisera však Rusko v konečném důsledku získá v Sýrii větší vliv než Západ. Podle experta je Rusko nepochybně jediným efektivním zahraničním aktérem. Ziser zároveň nevylučuje možnost, že Sýrie se rozpadne na několik menších států. Jak by to vypadalo? ISIS na východě, Kurdové na severu, Asadův stát Alevitů na západě a umírnění povstalci roztroušeni všude v malých enklávách.

Ejal Ziser vyjádřil velké pochybnosti ohledně blízké porážky Islámského státu. Je prý třeba, aby svou roli přímo na místě sehrála lokální mocnost, a v současné době v regionu žádná taková není.

Dalo se válce v Sýrii vůbec zabránit? Jedině kdyby Rusové a Západ dokázali přinutit Asada k poklidnému odchodu. To se nepodařilo.
jaj | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Meghan se jako vévodkyně ze Sussexu poprvé účastnila dostihů. Takhle jí to slušelo!

Styl

Deset faktů, které jste netušili o obyčejných citronech

Dům a zahrada

Zázrak jménem fimo hmota: Oživí lžičky, skleničky i hrníčky

1. Tenistka Plíšková dostala luxusní Mercedes, neumí ho ale řídit

2. Adam Mišík to v ringu nandal Vladimíru Polívkovi

3. Herečka z Přístavu Býmová odhalila, co nosí v kabelce i jaké procedury podstupuje pro svůj dokonalý...

4. Liza Minnelli shání peníze na důchod a rozprodává svou sbírku obrazů Andyho Warhola

5. Pavel Novotný ukázal krásné dcery a znovu se pustil do Kristelové