دانلود فیلم دانلود فیلم اخبار فیلم و سریال دانلود آهنگ جدید خرید vpn خرید کریو خرید کریو خرید vpn خرید vpn Google

Máme tu další vládní prasárnu!! Je Sobotkova vláda opravdu tak arogantní, nebo jenom totálně neschopná!?

Takové direktivní odškodňování je nesmysl, ale hlavně je protiprávní...
 Zprávy 
18. února 2016 05:00 / Česká televize
  244   6
Nejnovější

Další předvolební spor. ODS vyšachovali z televizních debat

Musíme se přiznat, že nás tak trochu nadzvedla úterní reportáž o odškodňování pracovních úrazů. V minulosti se odškodňovaly podle vyhlášky, která určovala různá poškození a ohodnocovala je zcela nesmyslně jakýmsi počtem bodů, které někdo nějak určil. Za každý bod se potom vyplácelo 120 Kč. Že byly náhrady v převážné většině případů zcela směšné, je vcelku obecně známo.

Nový občanský zákoník tuto vyhlášku a nesmyslný bodový systém zrušil s tím, že o náhradách musí rozhodovat soudy, a to vždy s přihlédnutím ke konkrétním okolnostem toho kterého případu. S nabytím účinnosti nového občanského zákoníku bylo výslovně upuštěno od koncepce, v níž byla výše náhrad stanovována vlastně předem, bez jakéhokoli přihlédnutí ke konkrétním okolnostem. S účinností nového občanského zákoníku byl celý systém zrušen a bylo výslovně upuštěno od koncepce, v níž byl sazebník výše náhrad a priori stanovován zákonem nebo dokonce podzákonným předpisem.

To, že platí nějaký občanský zákoník, ovšem naši vládu nikterak neznepokojuje. A tak se k celému nesmyslnému systému, který parceluje lidskou bytost na jednotlivé části, které někdo nějak "ocení", v klidu navrátila.
Pod č. 276/2015 bylo loni vydáno nařízení vlády (tedy podzákonný předpis), kterým celý zrušený a nesmyslný systém opět přivádí do praxe! Důvody mohou být v zásadě dva. Buď je vláda tak arogantní, že se domnívá, že pro ní zákony neplatí, nebo je jako celek tak pitomá, že jim vůbec nedochází, že jedná v rozporu ze zákonem. A naši zákonodárci takovou nezákonnost klidně schválí. Naštěstí to vypadá, že zasáhne Ústavní soud a celý tenhle paskvil zruší. Je totiž opravdu nesmysl, aby byl stejný úraz a příslušné odškodnění posuzováno podle toho, zda se stane v zaměstnání, nebo kdekoli jinde. Vždy záleží na konkrétních okolnostech a takové rozhodnutí přísluší nezávislému soudu a nikoli nějaké posudkové komisi složené z bůhví koho.

Jenom pro zajímavost uvádíme jeden příklad odškodnění podle této vládní prasárny. Za ztrátu paže, mezi loketním kloubem a ramenem by příslušelo až 4 000 bodů, při ceně bodu 250 korun. Jako maximální náhrada by vám tedy příslušel milion korun! To je při dnešních cenách opravdu balík! Je vám například 24 let, vinou někoho jiného přijdete v práci o ruku, celý život už nemůžete pořádně pracovat, sportovat, budete mít pravděpodobně i problém s najitím partnera, ale dostanete milion. To je tedy opravdu výhra. Jste sice mrzák, ale "milionář"!

Ale co se tak divíme. Naše sociální vláda a parlament má přece jiné starosti. Například, aby si náhodou nezapomněli včas schválit zákony o platech a náhradách.

A vůbec, na prosté lidi musí být přísnost. Ještě by je peníze mohly zkazit!
jaj | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Vypočítavý Koptík: Dál útočí na Gregorovou a za rozhovory chce peníze!

Styl

Na co nejvíce umírají Češi ve věku od 40 do 70 let?

Dům a zahrada

Jak si uklízení opravdu užít

1. Stále okouzlující! Claudia Schiffer předvedla na prahu padesátky sexy tělo!

2. Ewa Farna šokovala fanoušky! Tajně se vdala za kytaristu Martina Chobota!

3. Šedá myška Andrea z Beverly Hills 90210: Šedesátka klepe na dveře! Poznali byste ji ještě?

4. Co skrývá Simona Krainová pod tmavými brýlemi? Podstoupila snad chirurgický zákrok?

5. Z herečky Patricie Solaříkové se začíná pomalu, ale jistě stávat hodně nebezpečná kost!