Nejdříve naštvaní muslimové a teď zase uražený papež. Hrozí snad další útok, tentokrát ve jménu křesťanství?

Smysl této karikatury je poněkud nejasný...
 Zprávy 
07. ledna 2016 05:00 / Twitter
  32   14
Francie si připomíná prvé výročí masakru v redakci francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo. Ta vydala k tomuto smutnému výročí mimořádné číslo, na jehož titulní stránce je postava jakéhosi vlasatého a vousatého chlápka se samopalem na zádech a krví potřísněným oděvem. Nad touto postavou se vznáší symbol „božího oka“ a titulek hlásá „Vrah je stále na útěku.“

Ponechme stranou celkovou úroveň časopisu a jeho satiry. Co se však zdá být poněkud zvláštní je logika karikatury a titulku na úvodní straně. Proč je s uvedeným titulkem zobrazována postava, jak se všichni shodují, křesťanského Boha, když redakce byla vyvražděna muslimskými teroristy? Jako by redakce už nechtěla riskovat karikaturu Alláha či jeho proroka Mohameda, aby muslimské fanatiky nevyprovokovala k nějaké další násilné akci. Upřímně řečeno po loňské zkušenosti se zase není co divit. A tak to vypadá, že redakce zvolila pro svou náboženskou satiru jakousi „bezpečnější cestu“, protože od křesťanů vcelku žádná násilná akce nehrozí.

Ostrá kritika se ovšem dostavila okamžitě, a to přímo z Vatikánu. Francouzský časopis prý zapomíná, „…že náboženští vůdci jakékoliv víry už po staletí vyzývají k odmítnutí násilí ve jménu náboženství. A takové zobrazení Boha, které ospravedlňuje nenávist, je pravým rouháním,“ napsal vatikánský L‘Osservatore Romano.

Musíme se přiznat, že tento komentář z hlavního města křesťanství nám přijde ještě podivnější než zmíněná karikatura. Vatikán nějak zapomněl, že dějiny Evropy jsou dějinami válek a vraždění, jejichž příčinou bylo právě náboženství. Stačí připomenout jenom křížové výpravy, vyhlašované papežem proti muslimům, pohanům a kacířům. A cílem nebyla jen „Svatá země“. Křížové výpravy byly vypravovány i na území Evropy. Zmínit můžeme výpravu proti jihofrancouzským odpadlíkům od pravé víry, která trvala 20 let, a za oběť jí padlo nejméně 200 000 obyvatel. A nemusíme chodit nijak daleko; křížové výpravy s požehnáním papeže mířily i proti našim husitům.
Vzpomeneme-li na známou Bartolomějskou noc v srpnu 1572, tak také nešlo o nic jiného než o vraždění ve jménu náboženství. A co třeba španělská inkvizice, která vznikla v důsledku použití náboženství jako prostředku vlády a ve snaze vyhladit židovské a muslimské obyvatelstvo Španělska. A i když se papež Sixtus IV. zpočátku trochu cukal, nakonec jí přece jen požehnal. A tak bychom mohli pokračovat.

Bez ohledu na to, co vlastně redakce Charlie Hebdo otištěnou karikaturou měla na mysli, tak prohlášení Vatikánu, že náboženští vůdci již staletí odmítají násilí na podporu své víry je hodně, ale opravdu hodně mimo realitu.

Vzpomeneme-li na animovaný film Stvoření světa od Jeana Effela, tak dějiny, ale bohužel i přítomnost náboženství odpovídá spíše ďáblovu „perte se a žerte se“ než dobrácky božskému „milujte se a množte se“!
jaj | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Slováček už by si měl dát pokoj! Prý sváděl i slovenskou zpěvačku!

Krimi

Brandýs děsí gang surových lupičů! Z mladíka si udělali boxovací pytel a pak mu vzali pár korun!

Sport

Budeme mít další zlata? Nebylo by lepší doping povolit?

1. Nafrněná Poláková čeká s Liškou druhé dítě! Bude to holka nebo kluk?

2. Chcete originální vánoční dárek? Máme pro vás úžasnou inspiraci by Simona Krainová.

3. Eminem dal jasně najevo svůj názor: V novém singlu sprostě napadá Donalda Trumpa.

4. Takhle Jágr vyvedl přítelkyni na Halloween! Veronika se tetelila blahem.

5. Skončí Jennifer Lopez na prahu padesátky na ocet?