Konspirační teorie o pozadí atentátu na milovaného i nenáviděného politika neberou konce!

Martin Luther King byl zavražděn 4. dubna v motelu Lorraine v Memphisu
 Zprávy 
04. dubna 2015 04:30 / Shutterstock
  0   1
Nejnovější

Putin telefonicky děkoval Trumpovi

Je 4. dubna 1968 a charismatický kazatel stojí na balkoně motelu Lorraine a zaníceně hovoří. Naslouchají mu stovky diváků. O pár vteřin později se skácí k zemi. Krkem mu proletěla kulka atentátníka.

Z prostého vůdce demonstrací proti diskriminaci Afroameričanů se Martin Luther King vypracuje na jednoho z nejvýznamnějších představitelů americké politiky. Jeho hlasu naslouchají statisíce lidí. Ale najde se i spousta lidí, které mají kazatele a jeho názorů plné zuby.

A když neúnavný snílek o bratrské společnosti začne otevřeně kritizovat válku ve Vietnamu, dojde trpělivost i administrativě prezidenta Lyndona Johnsona. V dubnu 1968 odcestuje King do Memphisu na stávku popelářů. Při jeho projevu z balkonu hotelu, ve kterém se ubytoval, se ozve výstřel pušky. Na Kinga byl atentát spáchán již dvakrát. Tento třetí již nepřežil. Byl místě je mrtev.

Vražda oblíbeného kazatele vyvolá násilnosti ve více než šedesáti městech, ale nakonec přispěje k potlačení rasismu ve Spojených státech. V den jeho pohřbu vyhlásil prezident USA den smutku. Pohřbu se zúčastnilo asi 300 000 lidí, ale prezident Johnson mezi nimi chyběl. Dva měsíce po vraždě byl na letišti Heathrow zadržen podezřelý James Earl Ray. Za vraždu Martina Luthera Kinga byl odsouzen na 99 let vězení. Později je prokázáno, že doznání učinil pod nátlakem. Konspiračnám teoriím nahrávají také balistické testy, které nedokázaly, že by se z jeho zbraně střílelo. Svědci navíc shodně prohlásili, že střela, která kazatele zabila, nevyšla z místa, kde tou dobou Ray byl.

Jeden z nejznámějších projevů „ I Have a Dream…“ tedy „Mám sen…“ kázal King již od roku 1963. Rok poté obdržel jako historicky nejmladší nositel Nobelovu ceny míru.
jaj | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Kráska Nikol Buranská ukázala všem spodní prádlo!

Styl

Inspirace na zajímavé technické dárky pro muže

Dům a zahrada

Dárek lze zabalit do vlastnoručně vyrobené krabičky. Je to hračka

1. Modelka Jitka Nováčková vyměnila českou zimu za exotickou dovolenou!

2. Nikol Švantnerová utekla před vánočním stresem do Paříže!

3. Herečka Amy Schumer se toho nebojí! Na Instagramu ráda vystavuje své nedokonalé tělo!

4. Eliška Bučková ukázala luxusní opálené tělíčko, které si hýčká rybář Jakub Vágner

5. Manželka Tomáše Kluse pořádně dře na své postavě!